Bijvissen voor Het discusaquarium

De discusvis is dan wel de keizer van het Amazonegebied, maar wat is een keizer zonder onderdanen?

In de bijlagen ‘Bijvissen voor het discusaquarium‘ worden bijvissen voorgesteld die zich prima op hun gemak voelen bij de discusvissen. Natuurlijk is deze lijst niet compleet, maar het geeft wel enige houvast bij een keuze. Wat erg belangrijk is dat bijvissen een rustig karakter moeten hebben,  geen dominantie vertonen naar andere vissen en niet op de huid van discusvissen gaan zitten. Grote meervallen hebben weleens de neiging om ‘s nachts op de huid van discusvissen te grazen.

Een schooltje kardinaaltetra (Paracheirodon axelrodi) in een discusaquarium

Natuurlijk moet het visbestand overeenkomen met de grootte van het aquarium en het filtersysteem. Er moeten voldoende schuilgelegenheden aanwezig zijn voor de bijvissen en de discusvissen. Met aquariumplanten en wortelhout en wat stenen kan je een (Amazone)biotoop creëren. Probeer het bijvissen bestand zo evenwichtig mogelijk te houden zodat alle waterlagen optimaal worden gebruikt. Bijlzalmen zwemmen overwegend in de bovenste waterlaag van het aquarium. Corydoras en L-nummers zwemmen overwegend in de onderste waterlaag/bodem van het aquarium. Scholen visjes zoals citroentetra’s, rode neons en roodkopzalmpjes zwemmen overwegend in de middelste waterlaag. Vooral voor discusvissen, maanvissen en scholenvisjes is het belangrijk dat er voldoende vrije zwemruimte overblijft!

Als laatste kun u algeneters en garnalen inzetten voor het opruimen van algen. Natuurlijk zijn de maagjes van deze dieren niet al te groot, maar zij kunnen redelijk een algenvrij aquarium bijhouden. Bedenk wel dat garnalen een lekker snackje voor de discusvissen en Pterophyllum altum orinoco’s kunnen zijn.

Natuurlijk moeten de vissen ook gevoerd worden omdat het belangrijk is dat alle vissen een evenwichtig menu krijgen. Als u bijvissen hebt zwemmen is het bijvoeren met droogvoer beslist geen overbodige luxe, maar niet alle bijvissen vinden het discus diepvriesvoer lekker.

De watertemperatuur van bijvissen moet overeenkomen met die van het houden van discusvissen (28-30°C). De keuze van bijvissen hangt onder andere af van de waterwaarden. Bij een aantal bijvissen is de aanbevolen maximale watertemperatuur lager dan de minimale watertemperatuur van discusvissen. Uit de praktijk is gebleken dat deze vissen weinig problemen geven bij de minimale watertemperatuur van discusvissen.

Opmerking
Breng uw visbestand niet in gevaar: koop de vissen en de planten bij één aquariumspeciaalzaak. Begin met een groot visbestand en zet er daarna geen vissen meer bij. Zo bespaart u zich veel ergernis en gaat u het risico van insluipende ziekten uit de weg.

Geschikte bijvissen voor het discusaquarium

Nederlandse naamWetenschappelijke naamGrote (cm)Zuurgraad
pH
Temperatuur (°C)
Aequidens curvicepsAequidens curviceps86,0-7,522-26
Gele KongozalmAlestopetersius caudalis7,56,5-7,522- 25
Agassiz’ bonte baarsApistogramma agassizii106,5-7,522-29
Kakadubonte dwergbaarsApistogramma cacatuoides106,5-7,522-29
Bonte dwergbaars met rode strepenApistogramma hongsloi76,0-7,023-29
L115, Mega Snowball PlecoBaryancistrus sp. L115306,0-7,022-25
L081, Golden nugget PlecoBaryancistrus xanthellus L081186,0-7,825-30
Blanke bijlzalmCarnegiella marthae56,0-7,023-28
Gestippelde kopstaanderChilodus punctatus96,0-7,522-28
VlagcichlideCichlasoma festivum106,0-7,224-28
Corydoras adolfoiCorydoras adolfoi65,6-7,020-26
Corydoras AeneusCorydoras Aeneus76,0-7,512-28
Corydoras ArcuatusCorydoras Arcuatus76,5- 8,022-26
Corydoras sterbaiCorydoras sterbai76,0-7,522-30
LuipaardpantsermeervalCorydoras trilineatus5,55,8-7,216-25
Siamesische algeneterCrossocheilus siamensis156,5 -7,224-26
Rode zuigbaars / Thaise poetservisGara rufa147,0-7,516-28
Valse Siamese algeneterGarra cambodgiensis156,5 -7,522-28
RoodkopzalmHemigrammus bleheri56,0-6,524-26
Gouden tetraHemigrammus rodwayi5,56,0-7,522-26
L201, Snowball PlecoHypancistrus  inspector125,4-7,622-30
L129Hypancistrus debilittera706,4-7,624-28
L262Hypancistrus sp. L262105,5-7,525-29
L333Hypancistrus sp. L333156,4-7,226-31
L410Hypancistrus sp. L410155,5-7,525-29
L411,Hypancistrus sp. L411135,5-7,525-30
L046, Zebra PlecoHypancistrus zebra86,0-7,526-30
Bloedvlek tetraHyphessobrycon erythrostigma66,0-6,523-28
Zwarte vlaggenverzamelaar / neonHyphessobrycon herbertaxelrodi4,55,5-6,520-28
Zwarte fantoomverzamelaarHyphessobrycon megalopterus46,0-7,523-27
Citroen tetraHyphessobrycon pulchripinnis46,0-7,523-26
RozenzalmHyphessobrycon rosaceus56,0 -7,024-26
Bonte vlinderbaarsMicrogeophagus ramirezi54,5-7,025-30
Nannacara taeniaNannacara taenia56,0-7,023-27
PotloodvisjeNannostomus beckfordi6,56,0-7,523-26
KeizertetraNematobrycon palmeri66,0-7,523-27
HarnasmeervalOtocinclus macrospilus3,45,5-7,521-26
KardinaaltetraParacheirodon axelrodi3,53,5-7,023-29
L134Peckoltia compta115,0-7,424-28
L218, L247Peckoltia sp. L218106,2-7,221-24
KongozalmPhenacogrammus interruptus106,0-7,523-26
MaanvisPterophyllum scalare156,0-7,024-28
HeksenmeervalRineloricaria fallax165,8-7,825-29
HarnasmeervalSturisoma aureum156,6-7,620-26
SchuinzwemmerThayeria boehlkei66,5-7,022-27
* Minimale watertemperatuur discusvissen 28°C

7 gedachten over “Bijvissen voor Het discusaquarium

  1. J. de Gruijl.

    Goedemiddag,
    Is het verstandig om als je je bijvissenschool wilt aanvullen of eventuele andere bijvissen dit bij de aquariumzaak te doen waar je ze gekocht hebt of kan dit ook bij een andere aquariumspeciaalzaak ( b.v. Verloop )
    ( Ik wil mijn schooltjes kardinaaltetra`s en roodneuszalmen aanvullen en eventueel een schooltje citroentetra`s en bijlzalmen toevoegen )

    Reageren
    1. Ernö Dobronyi Bericht auteur

      In de theorie moeten wij voorzorgmaatregelen treffen om de gevolgen van een parasitaire en/of bacteriële besmettingen te beperken. Nu kunnen wij de nieuwe vissen in quarantaine plaatsen maar uiteindelijk moet je de nieuwe vissen met de oude vissen verenigen. Uit de praktijk is gebleken dat er zelden problemen zijn als alle vissen in goede gezondheid verkeren.

      Nu mag je aannemen dat de groothandel gezond vissen aflevert, maar dat wil nog niet zeggen dat de vissen geen boosdoeners bevatten. (Parasieten en bacteriën horen bij het leven!)

      Parasitaire en bacteriële besmettingen zijn bij aquariumspeciaalzaak niet te voorkomen! Het is een komen en gaan van vissen en de aquaria worden zelden ontsmet voor hergebruik. Het bekende schepnetje ontsmetten is meestal geen probleem, maar het tijdelijke transportbakje en de handen van de verkoper ontsmetten wordt al te graag vergeten. Hoe je het ook bekijkt vissen die geen problemen vertonen worden gewoon verkocht. Wat wij niet mogen vergeten dat wij niet roomser worden dan de paus.

      Zorg dat je vissen in goede gezondheid verkeren en gebruik je gezond verstand. Introduceer nieuwe vissen zo min mogelijk en introduceer nieuwe vissen per soort. Als je bijvoorbeeld roodneuszalmen introduceert of aanvult, wacht minimaal twee weken voordat je andere vissen introduceert. Op deze wijze geef je de vissen de gelegenheid om aan te sterken na de introductie.

      Het maakt niet uit waar je de vissen koopt! Elke aquariumspeciaalzaak krijgt wel eens problemen met ongewenste boosdoeners. Zieke vissen worden uit de handel gehaald en met medicatie behandeld en nadat zij hersteld zijn worden zij gewoon verkocht.

      Reageren
  2. John Schouten

    Goede avond,

    Ik heb een aantal Zoenvissen bij mijn discussen gehad, maar deze waren naar mijn idee zeer irritant t.o.v. mijn discussen.
    De verkoper/en mijn nazoekingen via google vertelde mij dat dit zeer vredelievende beestjes waren die alleen plantjes aten.
    Maar nu zit er nog 1 in mijn bak die ik niet te pakken krijg, en die groeit een heel stuk harder dan mijn discussen.
    En is er als eerste bij als ik mijn discussen voer met blokjes uit de vriezer, hoezo eten alleen plantaardig?
    Mijn vraag is: hoe krijg ik die zoenvis eruit zonder de discussen van streek te maken/stres etc…
    Heb van alles geprobeerd, vis vallen enz. alleen de verkeerde kruipen daarin.

    Gr. John

    Reageren
    1. Ernö Dobronyi Bericht auteur

      Ik ken het probleem, een ongewenst visje is niet zo vredelievend als je dacht en zij zijn meester in het verschuilen. Onze reactietijd is te langzaam voor een vredelievende vangst. Vooral bij goed beplant aquaria is de slagingskans gering omdat zij ook nog supersnel zijn. Er zijn verschillende methoden die je kan uitproberen een daarvan is een groot schepnetje die je tactisch moet gebruiken. Het achtervolgen van het visje heeft meestal geen zin in een ingericht aquarium, dit maakt het visje alleen maar alerter dat de jacht geopend is.

      1. Je kan je discusvissen tijdelijk verhuizen naar een emmer met aquarium water. Je kan dan echt de jacht open op het ongewenste visje. Het enige probleem is dat het ongewenste visje zicht meestal gaan verschuilen. De jacht open je als het waterniveau lager is dat schepnet hoogte! (Het wordt een onderhoudsbeurt met veel water verversen.) Na de vangst verhoog je weer het waterniveau zet je de discusvissen terug. In een goed beplant aquarium geeft deze methode zelden een slagingskans!

      2. Voor de twee de methode heb je ook een groot schepnet nodig. Plaats het schepnetje plat tegen de voorruit van je aquarium. Daarna open je een zijkant van het schepnet. (Ongeveer 30 graden) plaats een beetje voer tussen de schepnet en voorruit van het aquarium. De bedoeling is dat de schepnet als fuik gaat gebruiken. Op het moment dat de kop van de vis richting gesloten kant wijst sluit je de fuik. Het mooie van dit systeem is dat je de vissen kan laten wennen aan het schepnet. Na een paar voerbeurten open je de jacht door de fuik te sluiten. Heeft het ongewenste visje al een schepnet trauma opgelopen dan werkt deze methode zelden.

      3. Voor de derde de methode ga je doorzichtige huishoudfolie gebruiken met twee stokjes of breipennen. Deze methode geeft de minste stress in het aquarium en heeft mij nog nooit in de steek gelaten. Verwijder 40-50 cm doorzichtige huishoudfolie van de rol. Plaats de stokjes op de uiteinden van doorzichtige huishoudfolie en rol uiteinden van doorzichtige huishoudfolie om de stokjes. Als het goed is heb je een spandoek gecreëerd! Eigenlijk ga je de huishoudfolie als fuik gebruiken, een kant zet je tegen de voorruit van het aquarium en de andere kant laat je open staan zodat de vissen in de fuik kunnen zwemmen. Het is nu een kwestie van op de juiste plaats voeren en afwachten of het ongewenste visje gebruik maakt van de fuik. Het is dan een kwestie van fuik sluiten of sluiten met een schepnetje. Laat de vissen even wennen aan de nieuwe omstandigheden. Ik heb gemerkt dat zij het obstakel na een aantal voerbeurten niet meer als obstakel zien. Het is geen mooi gezicht maar het is voor een goed doel.

      Veel plezier met de jacht ?

      Reageren
  3. Tim

    Beste

    In de lijst staat dat siamesisiche algeneters bij discussen kunnen zitten. Een tijdje terug kregen m’n discussen plekken, en ik kon niet vinden waarom. uiteindelijk bleek dat een siamesisiche algeneter op de discussen ging voeden of plakken. Niet de beste bijvissen.

    Nu waren dit wel goede algeneters en zoek ik vervangende vissen.
    Hoe goed zijn de garnalen? kunnen deze overweg met 29°? zouden de discussen deze niet opeten?

    alvast bedankt.

    Tim

    Reageren
    1. Ernö Dobronyi Bericht auteur

      Siamese algeneters
      Helaas is de comptabiliteit van verschillende vredelievende vissoorten nooit te garanderen. Siamese algeneters zijn over het algemeen vredelievende vissen! Het probleem is dat zij bij een gebrek aan algen de waterplantjes als voedselbron gaan gebruiken. Het gevolg is meestal dat ze de algen met rust laten maar voortaan als veredelde grasmaaiers door het leven gaan! Wat je niet mag vergeten is dat je deze vissen moet bijvoeren om het ongewenste gedrag te verminderen! Helaas kunnen vissen op latere leeftijd territoriaal worden en kunnen ze andere vissen aanvallen. Dat daarbij de huid van een (discus)vis kan beschadigd is niet uitgesloten.

      Wij heb vroeger aan aantal klein blijvende pleco’s gehad in onze discus kweekbakken. Zij hielden de ramen en de aquariumbodem schoon en de overtollige voerresten werden netjes opgeruimd. Dit ging jaren goed totdat één pleco erachter kwam dat het huidsecreet van een discuskoppel ook er lekker was. Dit heeft ons verschillende koppels gekost omdat wij de oorzaak niet snel genoeg konden achterhalen.

      Helaas zijn er te veel verschillende factoren die invloed hebben op het gedrag van onze aquariumvissen. Dat het soms ongewenste problemen kan veroorzaken is bekend. Ik met blij met je opmerkingen aangezien een gewaarschuwd mens voor twee telt!

      Garnalen
      Over het algemeen houden garnalen niet van hoge temperaturen. De maximale temperatuur is weer afhankelijk van de garnalensoort. Dit kan variëren van 20 tot 28 °C. Wat betreft de waterwaarden moet dit ook binnen de normen van de garnalen vallen. Ik ken genoeg mensen die garnalen houden in een beplant discusaquarium van 28 °C. Ik heb ze jaren gehad in mijn discusaquarium totdat ze erachter kwamen dat levend garnalen veel lekkerder zijn dan de diepgevroren versie.

      Reageren
  4. Jules

    Wij hebben platy’s bij de discussen, ze zijn heel rustig en de discussen zijn heel bevriend met ze!

    Reageren

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.